Jak dobrać czerwone wino do potrawy?

Wino czerwone
03-05-22 |
Dodany przez WinnicaZadora

Czerwone wino jest najczęściej konsumowanym rodzajem wina. Charakteryzuje się nieco mocniejszym smakiem i nieco cięższymi aromatami niż wina białe.

Czerwone wino - upodobania Polaków

Według badań GUS, Polacy przedkładają wina czerwone nad białe i różowe. Spośród trzech typów, które badano pod kątem preferencji winiarskich, 59% stwierdziło, że woli wino czerwone; 30% oceniło je na drugim miejscu po białym, a 8% przyznało pierwszeństwo winu różowemu.

Wino czerwone a zdrowie

Czerwone wino jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym w kulturze zachodniej. Ma ono nie tylko wiele do zaoferowania tym, którzy chcą się nim delektować, ale jest również uznawane za jeden z najzdrowszych napojów na świecie!

Czerwone wino przynosi wiele korzyści, w tym poprawia funkcjonowanie serca i zwiększa moc mózgu dzięki zawartości resweratrolu. Zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać nowotworom, wspomagają odchudzanie i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Rodzaje czerwonego wina

Wino czerwone można klasyfikować na różne sposoby:

  • według odmiany winogron, np. Cabernet Sauvignon lub Pinot Noir;
  • regionu, np. Bordeaux lub Burgundia;
  • stylu produkcji wina, od wytrawnego (np. szampana) po słodkie (np. porto);
  • koloru: najciemniejsze wina są często produkowane z winogron, na których podczas fermentacji pozostawiono skórkę, co jest obecne w ciemnofioletowych odmianach, takich jak Syrah.

Czerwone wino - co warto wiedzieć o tym trunku?

Czerwone wino najlepiej pić z umiarem. Powinno być spożywane z pełnowartościowym posiłkiem, najlepiej takim, który został namoczony lub ugotowany również w czerwonym winie.

Wina czerwone są bogate w przeciwutleniacze i flawonoidy, które mają wiele zalet zdrowotnych, w tym chronią przed chorobami serca poprzez zwiększanie poziomu cholesterolu HDL przy jednoczesnym obniżaniu poziomu "złego" cholesterolu LDL, a także zwalczają komórki rakowe i spowalniają proces starzenia.

Czerwone wino - wspaniały dodatek do posiłku

Kieliszek czerwonego wina pod koniec długiego dnia może być tym, czego potrzebujesz, aby się zrelaksować. Jeśli chcesz, aby wino stanowiło idealny dodatek do obiadu, sięgnij po butelkę i pozwól, aby pomogło Ci zmyć frytki z ketchupem.

Czerwone wino pasuje do wszystkiego, ale szczególnie dobrze smakuje podane do dań mięsnych, takich jak fajitas z wołowiny lub kurczaka, kanapki z szarpaną wieprzowiną, kotlety jagnięce czy pieczona pierś indyka na żytnim chlebie - to klasyczne połączenia!