Na szlaku historii Polski - ziemia sandomierska

Zwiedzanie ziemi sandomierskiej
24-04-22 |
Dodany przez WinnicaZadora

Ziemia sandomierska jest obszarem o bogatej historii Polski, sięgającej czasów starożytnych. Ludzie zamieszkiwali go co najmniej od 5500 r. p.n.e., kiedy to grupy mezolityczne zaczęły polować wzdłuż rzek i jezior, używając prymitywnych narzędzi kamiennych wykonanych z miejscowych surowców skalnych, takich jak krzemień czy kwarcyt.

Na szlaku historii Polski

Polska, położona w sercu Europy, była miejscem spotkań wielu kultur. Dziedzictwo kraju można zobaczyć na zabytkach i budowlach, które ukształtowały polską kulturę od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Spacery po średniowiecznych miastach lub zwiedzanie muzeów historycznych ujawnią bogactwo tej długiej historii i jej opowieści, które są wciąż żywe po wiekach.

Roztocze - piękne, malownicze i tajemnicze

Roztocze jest jedynym w swoim rodzaju skarbem przyrody. To największy i najbardziej zróżnicowany las w Polsce.

Miejsce to jest również znane z tego, że jest siedliskiem wielu innych stworzeń - żyją tu jelenie, dziki, wilki i rysie, a także ponad 200 gatunków roślin! Piękno tego obszaru polega nie tylko na jego różnorodności biologicznej, ale także na eterycznej atmosferze, która sprawia, że można się tu poczuć jak w zaczarowanej krainie z bajki

Zabytki Sandomierza

Zabytki, które musisz zobaczyć będąc w Sandomierzu:

  • Kościół Jezuitów pod wezwaniem Świętej Anny. Wybudowany w 1610 r. przez królową Marię Kazimierę i jej męża Zygmunta III, jest mieszanką polskiego renesansu z elementami innych europejskich szkół architektonicznych.
  • Katedra św. Jana została zbudowana w latach 1478-1499 i zniszczona podczas najazdu szwedzkiego na Polskę (1655-1660). Jest to jeszcze jeden przykład architektury gotyckiej, która występowała w całym Sandomierzu.
  • Brama Sandomierska, której początki sięgają 1238 r., zbudowana przez księcia Konrada I Mazowieckiego na podstawie planów przebudowy jego ojca Mieszka II Lamberta;
  • Brama Tatarska, wykonana w tym samym czasie, kiedy wznoszono mury obronne, czyli w latach 1492-1527.